W 2010 roku ze względu na dużą ilość zamawianych detali dotychczasowe prowadzenie ewidencji zamówień oraz wystawianie kart rozdzielczych opartych na uproszczonych bazach danych prowadzonych przy pomocy popularnych komercyjnych programów (MS Word, MS Excel) stawało się coraz bardziej niewydolne a planowanie oraz realizacja procesu produkcji mniej optymalna. Niewydolność oraz nieoptymalność dotychczasowego systemu polegała na:
W związku z powyższym podjęto decyzję o rozpoczęciu poszukiwania rozwiązań informatycznych wspomagających organizację i zarządzanie produkcją oraz stworzono wstępne założenia do przyszłego systemu komputerowego.
Zasadniczymi zadaniami opracowywanego oprogramowania było objęcie swoim zakresem funkcjonalnym n/w procesów:
Dodatkowym warunkiem opracowywanego systemu była otwarta architektura dająca możliwości rozbudowy o nowe funkcjonalności oraz kompatybilności z innymi bazami danych.
Zewnętrzna firma informatyczna stworzyła system sieciowy, bazujący na kodach kreskowych i skanerach, zainstalowany w biurach i na dwóch halach produkcyjnych.
Ze względu na specyfikę produkcji, wdrożenie systemu podzielono na następujące etapy:
Na bieżąco prowadzona jest analiza funkcjonowania systemu oraz ocena skuteczności a wszelkie zmiany i drobne poprawki natychmiastowo są wdrażane do systemu.
Na chwilę obecną wdrożony system całkowicie spełnia opracowane założenia a wybrana firma informatyczna kompleksowo i profesjonalnie zrealizowała powierzony projekt. Użytkownicy systemu (współwłaściciele, pracownicy) pomimo niewątpliwie zwiększonego czasu poświęconego na zrozumienie działania, szkolenia i zmianę przyzwyczajeń rozumieją potrzebę wdrażania opisanego systemu i w pełni akceptują niedogodności związane z etapem wdrażania i ciągłym testowaniem.
Stanem końcowym wdrożenia systemu jest całkowite zaprzestanie korzystania z dotychczasowych programów (baz danych) oraz systematyczne zmniejszanie zbędnej biurokracji związanej z zapisywaniem przez pracowników informacji o produkowanych wyrobach ograniczając ją do niezbędnego minimum.
Funkcjonujący system pozwala, na obecnym etapie, na coraz lepszy nadzór nad jakością, terminowością oraz kontrolą opłacalności wytwarzanych detali a także zwiększa komfort pracy użytkowników poprzez:
Wdrażany system umożliwia również obsługę procesu dostarczania wyrobów gotowych do klienta poprzez automatyczne generowanie dokumentów WZ. Wyroby gotowe są dostarczane do Klienta, bezpośrednio po zakończeniu procesu produkcji z wygenerowanym dokumentem WZ. Wyroby są odpowiednio oznakowane, co umożliwia ich identyfikację i zapobiega błędom podczas przygotowywania wysyłek.